top of page

Jitka

 

Jmenuji se Jitka Balášová, žiji se svou rodinou na okraji Brna, ale kořeny mám v jižních Čechách. S jógou jsem se setkala poprvé asi před patnácti lety a moje motivace pro cvičení byla úplně obyčejná – bolela mě záda. Měla jsem tenkrát dost jiné zájmy a klidná, duchovní atmosféra na hodinách jógy se mi zdála trochu podivná a vzdálená. Ale záda přestávala bolet a postupně se začaly dít další pozoruhodné věci. V józe jsem nacházela úplně nové možnosti - jak pro moje tělo, jehož limity pohybu se s každou lekcí o kousek posouvaly, tak pro dýchání, které jsem měla do té doby za samozřejmost a najednou mi přinášelo objevné zážitky, a dokonce i pro mou mysl, která v hodinách jógy našla klidnou radost. Atmosféra, která vládne na lekcích jógy, mi začala přinášet pocit, že „tady jsem doma".

 

To vše se promítalo do mého smýšlení o sobě samé, do vztahu k okolnímu světu a do dalšího profesního směřování. Od té doby se vlastně pořád učím… Vystudovala jsem sociální pedagogiku a psychoterapeutická studia, absolvovala jsem svůj první lektorský kurz u Unie jógy, prošla jsem pětiletým psychoterapeutickým výcvikem. Ráda cestuji, snažím se dívat kolem sebe a díky zkušenostem z jiných zemí a kultur průběžně oprašuji své mínění o tom, co je správné, zdravé, dobré, normální…a postupně mi dochází, že nic takového neexistuje, že poznání nejde nikde najít, vystudovat, přejmout od moudrých, že ho můžeme jedině úplně obyčejně tvořit (a hned zas bořit a jinak lepit), jako když si spolu děti plácají bábovky na písku - každý den znova a znova, v rozhovorech (vnitřních i vnějších) - v dialozích s druhými, s vlastním tělem, s dětmi. Tak to je můj základní koncept, jógový i terapeutický :)

 

Jsem maminkou tří malých dětí, Jonatána, Bertíka a Zory. Vlastní mateřská zkušenost mě přivedla nejdříve k lektorování gravidjógy, později také k baby yoze, kde se společná aktivita s miminkem stává především nástrojem komunikace. Mám za sebou kurz lektora baby yogy v britské organizaci Birthlight a výcvik kojeneckých vývojových pohybů a jógy s miminky s americkou lektorkou Ellynne Skove. Otevřela jsem také skupinu Jógová terapie pro ženy, kde se pohybujeme na pomezí jógy a skupinové psychoterapie.

 

Za poslední roky jsem na mých lekcích jógy poznala spoustu fajn lidí, především žen a jejich dětí. Kurzy se rozšiřovaly a pomalu uzrával nový sen - mít vlastní útulné místo pro jógová setkání a přizvat ke spolupráci další kolegy, inspirovat se navzájem. Tak vznikl na začátku roku 2015 v bytě na brněnském Úvoze prostor JAKO DOMA s podnázvem JÓGOVÁ DOMÁCNOST PRO TŘI GENERACE. Na své si zde totiž přijdou miminka a děti, dospěláci i senioři. A mým velkým přáním je, aby se zde každý návštěvník mohl cítit příjemně a pohodlně, jako doma, a s vnitřní pohodou od nás odcházel.

 

 

Mým cílem je pomáhat v rámci obou mých profesí – psychoterapie/sociální práce a lektorování jógy, lidem ke spokojenému životu. Tyto dvě oblasti práce jsou pro mě neoddělitelné, stejně jako naše duše a tělo tvoří jednotu. 

bottom of page